İngiltere hesap verecek, ya kanıt gösterecek ya da özür dileyecek

0
35

Peskov dünkü basın toplantısında, İngiltere’nin Salisbury kentinde 4 Mart’ta zehirlenen Skripal ve kızı hakkında aldığı bir soru karşısında şu ifadeleri kullandı: “Gene söylüyorum: İngiltere’nin, dayanağı olmayan bu suçlamalarının hesabını eninde sonunda vermesi gerekecek. Ya bu suçlamaları bazı kanıtlarla destekleyecekler ya da gereken özrü dileyecekler.”
Kremlin Sözcüsü, Londra’nın, Skripal ve kızına yönelik cinayet girişimden Rusya’nın sorumlu olduğu yönündeki iddialarını da ‘açıklanması zor, dayanağı olmayan bir iftira’ olarak niteledi.

Peskov ayrıca, suçlamalar ardından Moskova ve Londra arasında yaşanan diplomatik krizi tanımlarken, ‘Batı ile ilişkilerin kötüleşmesi’ ifadesini kullanmayı tercih etmeyeceğini söyledi.
Rusya’da pazar günü düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinin açık ara galibi olan ve altı yıllık dördüncü başkanlık dönemini garantileyen Rus lider Vladimir Putin, seçimlerdeki zaferinin kesinleşmesi ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere’deki cinayet girişiminin ardında Rusya’nın olduğunu düşünmenin ‘saçmalık’ olduğunu söylemişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise Rusya’nın suçlamaları reddetmesinin ‘giderek daha saçma bir hal’ aldığını savunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 10 = 19