İngiliz gazeteciler; ülkedeki insanı facia görülmemesi için Suudi’ler Yemen’e ulaşımı sınırlandırdılar

0
78
Bir İngiliz gazeteci türlü zorluklara Yemen’e giriş yapabildi ve şunları söyledi; Suudiler’in Yemen’e gazetecilerin özgürce giriş yapmasını engellemesiyle, bu ülkedeki zararların ve acı gerçeklerin ortaya çıkarılmasının önüne geçmektedi.

Uluslar arası haber kanalı olan BBC’nin gazetecilerinden Nikola Kerim’in, Yemen’e son ziyaretinde orada şahit olduğu durumu sesli bir rapor şeklinde yayınlamıştır.
Bu rapordan birkaç bölümün tercümesi, alttaki tercüme ile muhataplara ulaşmaktadır.
Gazetecilerin bu ülkeye girişleri kısmen yasak
Sabah vakti ve Aden Limanı’na varmak üzereyiz. Bu ülkeye giriş söylentilere göre (yaşadığımız durumdan da anlaşıldığı üzere) çok zor. Bu durum Suudiler’ in giriş ve çıkışları kontrol altına almasıyla meydana gelmiştir
Suud’ lar gazetecilerin ulaşımını sınırlandırmışlardır;  Yemen’e olan uçuşumuza engel oldular bu sebeple Yemen’e gidebilmek için kayıkla yola çıktık
Yemen’e giriş yapmak isteyen gazeteciler için sıkı bir kontrol uygulanmakta ve bunun delillerinden bir tanesi de buradaki insanlık dışı durumun dünyaya duyulmasının endişesidir.
Ve bununla birlikte savaşın yıkıcılığını …
Sağlık merkezlerinden birine giriş yapmak bulunmaktayız, hemen şimdi ambulansla yaralı birini getirdiler. Adamın çok zayıf olduğu gözlemlenebiliyordu. Üç hemşire, adamın bedenine iğne yapmakla meşgul idiler aynı zaman yanlarında tuzlu su serumlarını hazır durumda bulunduruyorlardı ve baskıyla serumların içindeki sıvıyı adamın bedenine enjekte etmeye çalışıyorlardı.
Yaşlı hasta adam ( Abd’ul Muhammed Salem) hastaneye getirildiğinde kalbi durmuştu. Oğlu Ahmet’in, bu savaşla uğraşan devlet adamlarına mesajı vardı.
Ahmet;  Kanalizasyonları tamir edin, caddeleri temizleyin. Her yer pire ve sivrisineklerle dolu. Bu durum hastalıkların ortaya çıkmasına ortam sağlamaktadır. Biz, her ki bizim rehberimiz olduğunu dile getiren ve bizden sorumlu olduğunu iddia eden kimselerden bu ülkeye sahip çıkmalarını istiyoruz.
Birleşmiş milletler;  bu gün Yemen’in sorunu vebadır ama yolda başka sorunlar da var ve bu da kuraklıktır.
Hayatta kalan çocuklar, aç kalacaklardır.
Şuan bile durum öyle, açlık Yemen çocuklarının bir kısmını tehdit etmektedir.
Sağlık merkezindeki beslenme kısmına geçtik. Yeni doğmuş  çok zayıf bir erkek çocuğunu gördüm. Dişleri  daire şeklinde dışarı çıkmış vaziyetteydi. öyle halsiz bir durumdaydı ki gözlerini açık tutmakta zorlanıyordu. Annesi sedyenin yanında durmuş ve on aylık çocuğu için sivrisinekleri uzaklaştırmaktan başka bir şey gelmiyordu elinden.
Doktorlar bu bebeğin adının Ahmet Muhammed Ahmet dediler ve bu yaşta sadece 4 kilogram ağırlığı var ki bu yaştaki ki bir bebeğin bu ağırlığın iki katı olması gerekmektedir.
Beslenme, Yemen’de sürekli sorunlar meydana getirmekteydi ama savaş durumu, çocukların bu durumununun nispeten iki katına çıkmasına sebep olmuştur. Şimdi de acil servise giriş yaptık ta ki doktorla (Medine Ahmet Salem) konuşabilmek için ama onun bize kötü haberleri var. Doktor ; hastası 9 aylık bir kız bebekti ve sadece 3 kilogramdı daha fazla dayanamazdı ve  bebek öldü.
Enkazlar arasından bir rivayet;
Lehc şehrine gittik ta ki bir aile ile görüşmek için. Evleri Suudi’lerin saldırıları sonucunda yıkılmış. Bir sürü enkazın arasından geçtik. Caddenin her iki tarafı, hava saldırıları sonucu yıkılmış evler görmekteyiz tamamıyla tahrip olmuş ve yıkılmış durumdaydılar. Bu aile zor şartlarda yaşamaktalar, onlarla görüşebilmek için bir halk kütüphanesine girdik ki burası onlar için evdi. Birkaç örtülü kadın kütüphanenin girişinde durmuşlardı ve bize el sallıyorlardı. İçeri girdik; büyükanneleri bana dedi ki; bu evin ellerinden gitmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız. Halk sürekli onlara buradan gitmelerini söylüyorlar.
Evlerinin akıbetini görüp durumu daha iyi anlayalım diye bizi evlerine götürdüler. İki katlı bir ev ki ne tavan ne penceresi kalmıştı. Şiddetli bir saldırı burayı yıkmış. Evin ön bahçesinde dağılmış bir şekilde bir kaç çocuk elbisesi ve ayakkabı görülmekteydi.
Ev artık kullanılmaktan çıkmıştı ama ailen birkaç kişi başka yer olmadığından burada kalmak için çaba gösteriyorlardı. İçeri girdik. İçerisi oldukça karanlık çünkü elektrikleri yok. Saldırılar sonucu yıkılmış olan bu ev, 30 kişinin evsiz kalmasına sebep olmuştu.
Kurşunla delinmiş bir top ve artık şut çekilmeyen bir top…
Sonraki gün ( başka bir yerde) Adile ve çocuklarını görmekteyiz ki yemeğin gelmesini beklemekteler, hurma beklemekteler. Erkek çocuk 10 yaşında ve adı İmad, savaştan önce futbol aşığıydı. Annesi ; ( saldırı esnasında) çocukları evin içine soktum ve evden dışarı çıkmamalarını istedim.  Onlar da salona gittiler ve buraya top mermisi isabet etti. İmad burada iki bacağından oldu.
Amerika ve İngiltere’nin elleri Yemen’lilerin kanıyla kirli. Yemen’lilerin birçoğu Britanya’ nın ve Suudi’lere silah satıp yardım eden diğer ülkelerin de ellerinin bu kanla kirli olduğunu söylemektedirler.
Yerel bir gazeteci olan Şeyma Bint Said ‘le konuştuk. Suudi’lere silah satan Britanya ve Amerika için ne gibi bir mesajın var diye sordum.
Şeyma; onlara şunu söylemek istiyorum ki sizin vatandaşlarınız güvenli bir ortamda yaşamaktadırlar peki siz neden diğerlerinin savaş halinde olmasını istiyorsunuz? Sizler ki çok gelişmiş ülkelersiniz ve insan haklarından dem vurmaktasınız. Neden fakir ülkelerde savaşların devam etmesine izin veriyorsunuz. Sizler gelecekten ve insan haklarından konuşmaktasınız ve aynı zamanda bombalar satıyorsunuz ki diğer insanların hayatlarını tahrip etmek için. Ama biz insanız, anlıyoruz ve aptal değiliz ve onların bu konuşmalarını duyduğumuzda onlara şunu söylemek istiyoruz; savaşları durdurun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 1