Haşdi Şabi: Türkiye’yle işbirliğinin bir parçasıyız

0
34

Irak güvenlik güçlerinin resmi bir unsuru haline gelen Haşdi Şabi, PKK’nin Şengal’den çekilmesiyle ilgili operasyonun bir parçası olacaklarını açıkladı.

Heşdi Şabi Sözcüsü Ahmed Esedi, PKK’ye ilişkin Irak hükümeti ile Türkiye arasında yapılan iş birliğinin bir parçası olacaklarını söyledi.

Bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Ahmed Esedi, “Heşdi Şabi yasalara göre Irak ordusu ve güvenlik sisteminin parçasıdır. Irak hükümeti, ülkede ve bölge ülkelerine zarar veren silahli gruplara ilişkin sorunu çözmek için çaba sarfediyor” dedi.

Rudaw’ın bildirdiğine göre Esedi, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Irak hükümeti, Türkiye ile Irak topraklarında yasal olmayan PKK ve diğer silahlı grupların bölgedeki varlığına dair işbirliği yapmış durumdadır. Heşdi Şabi’de söz konusu sorunun çözümünün bir parçası olacaktır.”

Ahmed Esedi ayrıca, Irak, Suriye ve Ürdün arasında uzanan bölgedeki sorunların çözülmesi gerektiğini belirterek, “Öncelikle silahlı gruplara lojistik destek yollarının kesilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye, bölgede PKK’ye yönelik operasyonlarını arttırmış durumda.

Bağdat’tan PKK’nin Şengal’den çıkarılmasını isteyen Ankara, PKK’nin söz konusu bölgelerden çıkartılmaması durumunda Şengal’e operasyon düzenleyeceklerini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 5 =