Hasan Nasrallah açısından ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye saldırısından hedefleri

0
34

Hizbullah Hareketi lideri Hasan Nasrullah, Doğu Guta’da Suriye ordusu tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiasının ardından Suriye’ye düzenlenen saldırıyı barbarca ve canice olarak niteledi.

Lübnan’ın Beqa bölgesinde düzenlenen seçim propagandasına video konferansı aracılığıyla katılan Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah Amerika, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik düzenlediği hava ve füze saldırısının altında yatan sebep ve hedefleri açıklayarak, ABD öncülüğündeki saldırının Suriyeli askerleri terörize etmek, isyancılara moral vermek ve ırkçı İsrail’in çıkarlarına hizmet etmek amacında olduğunu, ancak emelini gerçekleştiremediğini söyledi.

Suriye’de direnişin önemli bir başarı ve zafer elde ettiği her defasında kimyasal silah kullanıldığı senaryosunun tekrarlandığını belirten Hizbullah Genel Sekreteri, son dönemde Doğu Guta’ta teröristlere yönelik başlatılan operasyonun başarıyla sonuçlanması ve bölgenin tamamen kurtarılması ve Şam banliyösünün güvenliğinin temin edilmesinin önemli bir başarı ve zafer olduğunu, teröristlerin asıl destekçileri Amerika ve müttefiklerinin ise bunu tahammül edemediklerini  bildirdi.

Suriye’de şartların Suriye yönetimi düşmanı ülkeler ve Siyonist İsrail rejiminin yararına değiştirilmesinin Amerika ve müttefiklerinin Suriye aleyhindeki füze ve hava saldırılarının önemli hedeflerinden biri olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, yapılan saldırıyı canice ve barbarca olarak nitelerken bazılarının Suriye ortamının ırkçı İsrail ve ABD lehine değişeceği yönünde vehimlerinin olduğunu ve böyle bir durumun asla olmayacağını belirtti.

Bu arada Suriye topraklarının, şehir ve kasabalarının bir biri ardınca teröristlerden kurtarılmasının önemli sonuçlarından biri Suriye halkının moralinin yükselmesi ve direniş cephesinin daha da güçlenmesidir. Hasan Nasrullah, son zaferlerin Suriye halkı ve ordusu ve direniş cephesinin moralini yükselttiğini bunun için de Amerika ve yandaşları Suriye’ye saldırmakla halk ve ordunun moralini bozmaya çalıştıklarını belirtmekte.

Hasan Nasrullah konuşmasının bir başka bölümünde ise Amerika ve müttefiklerinin Suriye’ye saldırısının iki önemli sonucunu hatırlattı..  Amerika ve müttefiklerince fırlatılan füzelerin büyük bir bölümünün düşürülmesi ise Suriye halkının orduya ve ordunun kudretine olan güvenlerinin daha da artmasına neden olmuş ve Suriye ordusunun dış düşmanlara karşı koyabilecek güçte olduğu kanaatleri yükselmiştir. Bunun için de Seyyid Hasan Nasrullah açısından Suriye halkının ordu ve direniş cephesinin gücüne olan itimat ve inancının artmasının  Amerika ve müttefiklerinin Suriye aleyhindeki saldırının sonuçlarından biridir.

Seyyid Hasan Nasrullah açısından bu saldırının ikinci getirisi de Suriye krizinin çözümü için başlatılan siyasi sürecin daha girift ve karmaşık bir hal almasıdır. 2017 yılında Suriye’de teröristlerin ardarda yenilgi almaları bu krizin çözümü için siyasi sürecin de hız kazanmasına sebep olmuş ve bu süreç Astana, Cenevre ve Soçi’de takib edilmiştir. Bu arada Astana ve Soçi siyasi müzakereler süreci Rusya’nın Suriye krizinin çözümlenmesi için ileri sürdüğü çözüm yollarından biri olup İran ve Türkiye ile birlikte bu süreç devam etmektedir. Fakat Cenevre görüşmeleri BM teşkilatının denetimi altında sürdürülmekte ve bu görüşmelerden şimdiye kadar kayda değer önemli bir sonuç elde edilmemiştir. Oysa İran, Rusya ve Türkiye arasında devam eden Astana ve Soçi görüşmelerinde çok önemli sonuçlar elde edilmiş ve hatta Suriyeli grupların bir araya toplanarak Suriye için yeni bir anayasa hazırlanması eşiğine gelinmiştir. Bu ise İran, Rusya ve Türkiye’den oluşan bölge ülkelerinin bölge meselelerinin çözümünde ne kadar başarılı olduklarını ve Amerika öncülüğündeki ülkelerin Suriye konusunda geriye itildiğini gösteriyor işte bunun içindir ki Amerika, İngiltere ve Fransa içinde bulundukları bu durumu hazmedemeyerek Suriye aleyhindeki son füze ve hava saldırısıyla kendilerinin de Suriye’de var olduklarını ve söz sahibi olmaları gerektiğini anlatmak istemiş, ancak bunda da istedikleri sonucu elde edemeyince yeni bir hezimete uğramışlardır. Nitekim Hasan Nasrullah, Suriye’ye saldırının mevcut krizin çözümündeki siyasi süreci daha karmaşık hale getirdiğini belirtiyor.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın konuşmasındaki bir diğer önemli husus, Amerika ve müttefiklerinin Suriye’ye saldırısının sadece 50 dakika sürmesi aynı zamanda Suriye ordusu ve direnişinin gücünü göstermiş ve bu mesele bizzat Amerika tarafından da itiraf edilmiştir. Amerika ve müttefikleri bu saldırı sonrası geniş bir kampanya başlatarak saldırıyı oldukça başarılı göstermeye çalışmışlarsa da ama sahada var olan görüntü ve kanıtlar Amerika ve müttefiklerinin bu saldırıdan da önemli bir yenilgi aldıklarını ve füzelerinin önemli bir bölümü hedefe ulaşmaksızın havada infilak ettiğini göstermiştir. Nitekim Washington Post gazetesi bu saldırı ile ilgili olarak, Suriye’ye saldırının Suriye’ye önemli bir hasar ve zarar vermekten çok bizzat Amerikanın uluslararası itibarını yok ettiğini yazmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 4 = 6