Gazze’de 6 haftalık protesto için çadır kampı kuruluyor

0
35

İnsani krizin yaşanmakta olduğu Gazze Şeridi’nde bir grup Filistinli, sınırda 6 hafta sürecek eylem yapmaya hazırlanıyor.

İnsani krizin yaşanmakta olduğu Gazze Şeridi’nde bir grup Filistinli, sınırda 6 hafta sürecek eylem yapmaya hazırlanıyor.

Gazze’deki Filistinliler sınırda yeni bir protesto eylemine hazırlanıyor. Bir grup Filistinli İsrail işgali altındaki topraklar ile Gazze’yi ayıran sınırda devasa bir çadır kent kurulacağını ve protestonun burada gerçekleşeceğini duyurdu. Protestoya bütün Filistinliler aileleriyle birlikte davet edilirken başta Hamas olmak üzere önemli grupların da destek vereceği kaydedildi.

Eylemi hazırlayan grup tarafından yapılan açıklamaya göre protestoların amacı İsrail’in Filistinli mültecilerin geri dönüşüne engel olması. İsrail’in Filistin’i işgal etmesinin ardından binlerce Filistinli Gazze’ye göç etmek zorunda kalmıştı. Birleşmiş Milletler kararına göre onların soylarından gelenler de mülteci sayılıyor.

Diğer yandan İsrail rejimi Yahudi Ulus Devletinin ortadan kalkacağı gerekçesiyle Filistinlileri işgal ettiği topraklarda görmek istemiyor. Bu yüzden mültecilerin geri dönüş hakkını yok sayıyor.

Söz konusu barışı protesto 30 Mart Toprak Günü ile 15 Mayıs Nekbe günü arasında gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 3 =