‘Filistin davasını ciddiye almayan uzlaşı istemiyordur’

0
24

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Muhammed Eştiye, “Filistin davasını ciddiye almayan, uzlaşı istemiyordur. Biz ayrılığın bitirilmesi için yeniden çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Muhammed Eştiye, Batı Şeria’daki El-Bire kentindeki ofisinde, Abbas’ın Gazze Şeridi’ni “isyancı bölge” ilan etmeyi düşündüğü yönündeki haberleri, Fetih hareketinden ihraç edilen Muhammed Dahlan ile Mısır arasındaki ilişkileri ve Körfez krizine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İsrail basınında ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan Abbas’ın Gazze Şeridi’ni “isyancı bölge” ilan etmeyi düşündüğü yönündeki haberler hakkında Eştiye, böyle bir seçeneğin büyük sonuçlar doğuracağını belirterek, “Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’ni isyancı bölge ilan etmeye baş vurması uzak ihtimal. Gazze Şeridi meşru çerçeveye tank ve iç savaşla değil diyalog ve uzlaşı yoluyla dönecektir.” dedi.

“Gazze’de Hamas’a bağlı çalışma yürüten idari komitenin feshi, görevini uzlaşı hükümetine teslimi ve genel seçimlerin hazırlığı” yönündeki girişimin kabul edilmesi halinde Abbas’ın Hamas’a el uzatmaya ve anlaşmaları uygulamaya hazır olduğunu söyleyen Eştiye şunları kaydetti:

Filistin davasını ciddiye almayan, uzlaşı istemiyordur. Biz ayrılığın bitirilmesi için yeniden çağrıda bulunuyoruz. Hamas uzlaşı hükümetiyle çalışmak istemiyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

85 − = 80