Etiyopya için ‘acil eylem’ çağrısı: 700 bin kişi daha açlıkla yüz yüze

0
33

Oxfam, Etiyopya’da 700 bin kişinin daha açlıkla yüz yüze kaldığını söyleyerek acil eylem çağrısında bulundu.

Oxfam, Etiyopya’da 700 bin kişinin daha açlıkla yüz yüze kaldığını söyleyerek acil eylem çağrısında bulundu

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Etiyopya’nın güney bölgelerinde 700 bin kişinin daha açlığın eşiğine sürüklendiğini kaydederek, uluslararası topluma yardım çalışmalarını hızlandırma çağrısında bulundu.

Oxfam Etiyopya İnsani Yardım Programı Direktörü Manish Kumar, yaptığı yazılı açıklamada, bahar yağmurlarının düşük seviyede olmasının güney Etiyopya’da 700 bin kişiyi daha açlıkla yüz yüze bıraktığını belirttti.

Kumar, ‘Bu krizin felakete dönüşmesinin önüne geçilebilmesi için acil eyleme ihtiyaç var.’ ifadesinde bulundu.

Halkın var olan gıdayı tükettiğine, kötü beslenmenin ve akut sulu ishal gibi birçok hastalığın binlerce insanın hayatı için risk teşkil ettiğine işaret eden Kumar, hükümetin duruma müdahale ettiğini ancak kriz bölgelerinde ihtiyaçların her geçen gün arttığını vurguladı.

Gıda, su ve diğer önemli yardım malzemeleri için gerekli 1,25 milyar doların ancak yüzde 40’ının fonlanabildiğine dikkati çeken Kumar, ihtiyaç duyulan yardımın sağlanabilmesi noktasında uluslararası toplumun çabalarını hızlandırması gerektiğini açıkladı.

Etiyopya hükümeti ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dün yayımlanan raporda, ülke genelinde gıda yardımına ihtiyaç duyan kişi sayısının 7,8 milyondan 8,5 milyona çıktığı kaydedilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

87 − = 77