Esad’ın İtalyan gazetelerine açıklamaları

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesindeki ölüm, yıkım ve göçlerde teröristleri destekleyen Avrupa ülkelerinin de rolü olduğunu söyledi.

0
2259

ROMA (AYNA) – 14.03.2017- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Devlet Başkanı’nı BM değil, Suriye halkı seçer.” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ‘Il Fatto Quotidiano’ ve ‘Avvenir’ adlı İtalyan gazetelerine verdiği demeçte ülkesindeki sorunun ancak diyalog ve müzakereyle çözülebileceğini söyledi.

Suriye halkının tüm kesimlerinin siyasi bir çözüm için bir araya gelmeleri yönündeki görüşünü yineleyen Esad, yeni süreçte referanduma da hazır olduğunu kaydetti.

Esad, görevi bırakıp bırakmayacağına ilişkin bir soruya, “Suriye halkı kimin Devlet Başkanı olacağına, çatışmalardan ve sorunlardan kimin sorumlu olduğuna karar verir, BM değil.” diye cevap verdi.

Suriye’de olup bitenlerden Avrupa ülkelerini de sorumlu tutan Esad şunları kaydetti: “Bilinmeli ki Suriye’deki ölümlerde teröristleri destekleyen Avrupa ülkelerinin de eli var.  En başında olduğu gibi hala bile teröristleri ‘ılımlı’ diye tanımlıyorlar. Suriye halkı sadece teröristlerin saldırılarından ve yıkımdan değil, ambargolardan dolayı da ülkeyi terk etti.”

ABD öncülüğündeki IŞİD’le mücadele koalisyonu için ‘kozmetik koalisyon’ ifadesini kullanan Esad, koalisyon güçlerinin terörizmle mücadelesini samimi bulmadığını ima etti.

Suriye lideri, terör örgütlerine karşı mücadelelerinde Rusya’nın katkılarının önemli olduğunu dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

74 − 68 =