‘Erken seçim kararının arkasında dolar var’

0
76

SONAR Genel Müdürü Hakan Bayrakçı, erken seçim kararıyla ilgili olarak “AK Parti için acil bir seçim ihtiyacı hasıl oldu. Hükümet doları durduramayacağını anladı” diye konuştu.

24 haziran erken seçim kararının arkasında doların sürekli yükselişi olduğunu söyleyen Hakan Bayrakçı, AK Parti’nin bu yükselişten endişe ederek erken seçim kararı aldığını düşündüğünü söyledi. Bayrakçı, Habertürk gazetesine verdiği röportajda erken seçim kararının dolardan kaynaklandığını söyledi.
Bayrakçı’nın açıklamaları şöyle:
“Erken seçim kararına biraz şaşırdım, çünkü vaktinde yapılması AK Parti’nin daha çok işine gelirdi. Fakat son gelişmelerle de AK Parti için acil bir seçim ihtiyacı hasıl oldu. Hükümet doları durduramayacağını anladı. Daha önce dolar yine yükseliyordu fakat ardından tekrar düşüşe geçiyordu. Şimdi dolar göstere göstere 4’ü geçti. Bu panik yapar. O yüzden acilen erken seçim kararı aldılar.”
SEÇMEN MECLİS’TE DENGE GÖZETEBİLİR
“Cumhurbaşkanlığı seçiminde partilerin aldığı oy oranı ile Meclis’teki sandalye dağılımı arasında bir fark olma ihtimali var mı?” sorusuna Bayrakçı, “Olabilir. Bu iki oyu çeşitli psikolojilerle kullanacaklar. Mesela Tayyip Erdoğan’ı çok beğenen kişi gidip ona oy verir. Ama “Muhalefet ‘Tek adama doğru gidiyor’ diyor, başkasına da oy vereyim de dengelensin’’ diye düşünüp dengelerini değiştirebilirler.” şeklinde cevap verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

30 + = 33