Erdoğan’dan NATO’ya ve ABD’ye sert tepki

0
33

Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’yı Suriye’nin kuzeyinde kürt silahlı birliklerine (YPG)silah desteği vermekle suçladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO’ya yönelik sert eleştirilere devam ederken “Suriye’de NATO üyesi olan ülkeler aslında kudretleri yetse kalkacaklar açık ve net karşımıza dikilecekler. Fakat Türkiye’nin dik durduğunu görünce buna cür’et edemiyorlar” dedi.

Erdoğan İstanbul’da yaptığı konuşmada, Amerika’nın Suriye’de Türkiye karşıtı olan Kürt silahlı gruplara silah ve diğer çok yönlü destekte bulunmasına sert tepki gösterirken, bu durumun kabul edilmesinin imkansız olduğunu zira iki ülkenin NATO üyesi olduğunu ama Türkiye’ye karşı teröristlerin desteklendiğini söyledi.

Erdoğan, AK Parti İl Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Mersin’de de yaptığı açıklamada,  NATO ve ABD’yi eleştirmiş ve Türkiye’nin terörizmle mücadelede ABD ve NATO ile işbirliğine temas ederek, ”Afganistan’da, Somali’de, Balkanlar’da çağırdın geldik. E şimdi de ben çağırıyorum. Suriye’ye gel. Niye gelmiyorsun? 911 km sınırları olan Türkiye tehdit altında. Niye gelmiyorsun? İsim mi açıklayacağım? Adil davranın, adil. Sadece kuru kelamlar bizi doyurmuyor. Bunlara da inanmıyoruz artık.’ diye konuşmuştu.

Bilindiği gibi Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı adını verdiği operasyonlarda 52 gün geride kalırken Suriye hükümeti, Türkiye’nin bu girişimini, Suriye’nin toprak  bütünlüğü ve hakimiyetini çiğnediği gerekçesiyle kınıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

55 + = 59