DEAŞ’ın şehit düşürdüğü İranlı mücahidin yaşam hikayesi

0
124
Geçen günlerde DEAŞ terör örgütünün şehit düşürdüğü İranlı mücahid Mohsen Hoccei, İran halkı tarafından büyük bir kahraman olarak anılıyor.

Çocukluk günlerinden itibaren dünyaya farklı türlü bakan bir insanın yaşam hikayesini anlatmak o kadar da kolay değil. Allah yolunda insanlara yardım eden ve bu yolda canını bile veren birinin kim olduğunu anlatmakta kelimeler ve cümleler güçsüz düşer. Anlatılamaz, çünkü ruhu olduçka büyük ve hikayesi çok can yakıcıdır.

Mohsen Hoceci, 1992 yılında İran’ın İsfahan eyaletine bağlı Necefabad kentinde dünyaya geldi. Dindar bir ailede büyüyen Mohsen, ilerleyen yıllarda insani yardım vakıflarına katılarak, yoksulluk olan bölgelerde halka yardım etmeye başladı. Yaşı az, ancak büyük bir gönüle sahip olan Mohsen bütün zorluklara rağmen bu yola sevgiyle devam ediyor, aynı zamanda kültürel faaliyetlerde de bulunuyordu.

Tabii ki herkes insanlığa bir türlü yardım eder. Bu yardımlar birçok alanı kapsayabilir. Genç yaşlarına kadar söz konusu alanlarda faaliyetlerini sürdüren Mohsen’in kalbi artık sınırlar ötesinde yaşlı, kadın ve çocuk demeden insanları katleden bir terör örgütüne karşı müacadele vermek için çarpıyordu. Terörün kökünü kurutmanın da bugün insanlık için ne kadar gerekli olduğu herkese apaçıktır.

Irak-Suriye sınırında yer alan Tanaf bölgesinde 7 Ağustos 2017’de yaşanan çatışmalarda esir düşen Mohsen Hoceci, derin, cesur ve anlamlı bakışlarıyla terör örgütü DEAŞ’ın kamerasına aldırmıyordu. Gözlerinde ruhunun bu dünyaya sığmadığını gösteren Mohsen’in artık ebedi olarak Hakk’a kavuşmasına az kalıyordu.

DEAŞ terör örgütü, Mohsen’i iki gün esir aldıktan sonra 9 Ağustos’ta boğazını kesip görüntülerini internetten paylaştı.

İran yetkilileri, halkı ve İslam dünyasının büyük tepkisine yol açan bu olay Mohsen’in artık asla unutulmayacağını ve günümüzde dahi yeni Kerbela olaylarının yaşabileceğini gösterdi.

İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani, bu olaya şöyle tepki gösterdi:

“Şehidimizin kesilmiş boğazına andolsun hepsini öldürmeden oturmayacağız.”

Lübnan’ın El Minar televizyon kanalının sunucusu Minar Sabbag da Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, “Tüm hayatım boyu Aşure Günü ile İmam Hüseyin (a.s) ve lanetli Şimr’in olayını aklımda canlandırmak istiyordum; Bugün gördüklerimin ardından artık buna gerek kalmadı” ifadelerini kullandı.

Mohsen’in şehit düştüğü günden itibaren İran’da sosyal medya kullanıcılarının en çok paylaştığı resim ona aittir. Şehitlerinin asla unutulmayacağını paylaştıkları postlar ve kullandıkları hashtaglarla bildiren İran halkı insanlığa yardım etmek için terörle mücadeleye devam edeceklerini ve şehitleriyle gurur duyduklarını bildiriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

25 − = 18