Darbeci Sisi mahkemesinden İhvan Lideri Bedii’ye üçüncü kez müebbet kararı!

0
31

Mısır mahkemesi, Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Bedii’ye müebbet hapis cezası verdi.

Mısır Temyiz Mahkemesi, “Rabia Operasyon odası” olarak bilinen davada geçen yıl Mayıs ayında verdiği karara yapılan itirazları reddetti.

Mısır medyası, Temyiz Mahkemesi’nin itirazları reddetmesiyle, İhvanı Müslimin Genel Mürşidi Muhammed Bedii ve iki kişiye verilen müebbet hapis cezasının kesinleştiğini belirtti.

Aynı davada yargılanan 15 kişiye beşer yıl hapis cezası verilirken, 21 kişi ise beraat etti.

Bedii ve diğer kişiler, “Yasadışı kurulan bir örgüte liderlik yapmak, kaos çıkarmak ve yalan bilgiler yayınlayarak komplo kurmak” suçlarından yargılanıyordu.

Dava, askeri darbe ile devrilen Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek için Rabia Meydanı’nda düzenlenen eylemlerden dolayı açılmıştı.

Askeri darbeden sonra, Muhammed Mursi’yi desteklemek için Rabia Meydanı’nda başlayan oturma eylemlerini ordu kanlı bir şekilde bastırmış yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Askeri darbeden sonra Müslüman Kardeşler Hareketi terör örgütü olarak ilan edilmiş, üst düzey yetkilileri de tutuklanmıştı.

Temyiz Mahkemesi’nin verdiği karar nihai karar niteliğindedir. Mahkemenin kararıyla, Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Bedii üçüncü kez müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 10 = 12