BM’den Türkiye’ye suçlama

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Güneydoğu’daki operasyonlarda ‘ciddi’ insan hakları ihlalleri yaşandığını, 2 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, raporu reddettiğini açıkladı.

0
933

CENEVRE (AYNA) – 10.03.2017- Birleşmiş Milletler (BM), Güneydoğu Anadolu’da yürütülen operasyonlarda Türkiye’nin ‘ciddi’ insan hakları ihlallerinde bulunduğunu açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), güvenlik güçlerinin yaklaşık 20 aydır Güneydoğu’daki operasyonlarında en az 2 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 500 bin kişinin de yerinden edildiğini bildirdi.

Bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde büyük tahribatın yapıldığı bilgisine yer verilen raporda kayıplara karışan çok sayıda kişiden haber alınamadığı ve işkence olaylarına rastlandığı kaydedildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, operasyonlardaki şiddet olaylarıyla ilgili ne bir şüpheli hakkında dava açıldığını ne de tutuklanan biri olduğunu söyledi.

Hükümetin bilgi edinme taleplerini karşılıksız bıraktığına değinen Colville, buna rağmen rapordaki ciddi iddialara da itiraz edildiğini belirtti.

Raporda terör örgütü PKK’nin saldırılarında da aynı süre içinde en az 800 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanlığı, kötü niyetli çevrelerce hazırlanan raporun profesyonellikten uzak olduğunu açıkladı.

Rapordaki iddiaların asılsız olduğuna değinilen açıklamada, suçlamaların kabul edilemeyeceğinin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne resmi olarak iletildiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 3