BM, Siyonist İsrail Rejiminin Kudüs’teki şiddetinden kaygısını bildirdi

0
26
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, işgal rejimi İsrail güvenlik güçlerinin iki Filistinli genci öldürmesinden büyük üzüntü duyduğunu ve bunu yapanları kınadığını belirterek, olayın araştırılması için çağrıda bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, siyonist İsrail güvenlik güçlerinin iki Filistinli genci öldürmesinden büyük üzüntü duyduğunu ve bunu yapanları kınadığını belirterek, olayın araştırılması için çağrıda bulundu.

Guterres, İsrail ve Filistin liderlerine, halen gergin olan durumu daha da germekten kaçınma çağrısında bulundu. Gueterres, dini alanların şiddet değil müsamaha gösterilen yerler olması gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreter sözcüsü Farhan Haq, bölgenin statükosunun korunmasının önemli olduğunu söyledi.

İsrail güvenlik güçleri Cuma günkü gösterileri bastırmak için göz yaşartıcı bomba, plastik mermi ve gerçek mermi kullandı.

Bir Yahudi yerleşimci Kudüs’ün Res El Amud Mahallesinde 18 yaşındaki Muhammed Mahmut Şerif’i hedef alarak şehid etti. Dün yine gösterilerde İsrail güvenlik güçleri 20 yaşındaki Filistinli genç Muhamed Hasan Abu Ganem’i şehit etti. İsrail güvenlik güçleri yine Batı Şeria’da bir çatışmada 17 yaşındaki Muhammed Mahud Halef’i hedef alarak şehit etti.

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin 450 Filistin’liyi yaraladığını açıkladı. Filistinli 215’i kişinin atılan göz yaşartıcı bomban etkilendikleri belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 2