Başörtülü mağdurların listesini oluşturuyor

0
32

28 Şubat Öğrenci Derneği’nin hazırladığı listeye göre kendilerine ulaşan mağdur sayısı 539. Sayının önümüzdeki günlerde giderek artacağı söyleniyor.

28 Şubat sürecinde başörtüleri gerekçe gösterilerek kapı önlerinde bırakılan kız öğrencilerin mücadelesi sürüyor.

O dönemde kapı önüne konan öğrenciler, oluşturdukları mağdur listesi ile haklarını arayacak.

28 Şubat Öğrenci Derneği’nin hazırladığı listeye göre kendilerine ulaşan mağdur sayısı 539. Sayının önümüzdeki günlerde giderek artacağı söyleniyor.

Bazı düzenlemeler yapılmış olsa da başörtüleri gerekçesiyle kapı önüne konanlar başta olmak üzere yargı kararlarından mağdur olanlar, psikolojik baskılara maruz kalanlar ve hak kaybı yaşayan binlerce insanın bir bölümü hak mücadelesini sürdürüyor.

Üniversite kapılarında bırakılan kadınlar, mağduriyet yaşayanlara ulaşmaya çalışıyor.

KIZ ÖĞRENCİLER ON BİNLERCE MAĞDURUN BİR BÖLÜMÜ

28 Şubat post modern darbe sürecinde yaşananlar bugün hale zihinlerdeki tazeliğini de koruyor. O günlerde mağdur olan binlerce insan, hukuksuz ve gayri ahlaki davranışlara maruz kalmış, haksızlıklara uğramıştı. Açıklanan rakamlara göre o dönemde mağduriyet yaşayanların ne kadar fazla olduğu görülüyor.

Eğitim-Bir-Sen ‘Rakamlarla 28 Şubat’ adlı raporunda o günlerde sadece kamuda görevli eğitim alanındaki mağdurlara ilişkin rakamları şu şekilde açıklamıştı: İstifa eden öğretmen sayısı yaklaşık 11 bin, görevine son verilen öğretmen sayısı 3 bin 527, kılık kıyafet yönetmeliği gerekçe gösterilerek disiplin cezası verilen öğretmen sayısı, 11 bin 890, disiplin soruşturmasına maruz kalan öğretmen sayısı 33 bin 271. Sadece kamu görevlisi olanlara ilişkin rakamlar mağduriyetin büyüklüğünü ortaya koyarken, üniversitelerde kapı önlerine konulan öğrencilere ilişkin rakamın ise belirsiz olduğu belirtiliyor.

ÖĞRENCİ DERNEĞİ MAĞDURLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

28 Şubat sürecinde yaşananlara maruz kalarak başörtüleri yüzünden sınıfların ve hatta kampüslerin dışına atılan öğrenciler bu günlerde hak mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. 28 Şubat Öğrenci Derneği adı altında bir araya gelen öğrenciler, o günleri unutamadı.

Yaşadıkları psikolojik travmaları halen hisseden dönemin öğrencileri, bu günlerde mağdur olanlara ulaşmaya çalışıyor. Öğrenci Derneği yürüttüğü çalışma ile sayıları tam olarak bilinmeyen binlerce öğrencinin sadece bir bölümüne ulaştı.

539 KİŞİ HAKKINI YILLAR SONRA ARIYOR

Mağdur olan öğrenci sayısının on binlerce olduğunu ifade eden dernek yetkilileri, yaptıkları envanter çalışmasına göre bugüne kadar sadece 539 kişiye ulaştıklarını ve bunların haklarını aradıklarını söyledi. Meslek gruplarına göre yaptıkları tasnife göre üniversitelerde okuyan dönemin kız öğrencilerinin önemli bölümü öğretmenlik bölümlerinde eğitim aldıkları görülüyor. 539 mağdurun 401’i sadece öğretmenlik okurken, 20’si mühendislik, 12’si ise ilahiyat bölümlerinden ayrılmak zorunda kalmış. Hazırlanan listede diğer bölümlerden mağdur olanlar da rakam rakam yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

36 + = 44