Bahreyn devrimi emin adımlarla…

Bahreyn yönetimi, ulema ve halkın tepkileri üzerine Ayetullah Kasım hakkındaki karar duruşmasını üçüncü kez erteledi.

0
2321

MANAMA (AYNA) – 14.03.2017- Bahreyn yönetimi, ulema ve halkın tepkileri üzerine Ayetullah İsa Kasım’ın yargılandığı davanın son duruşmasını bir kez daha ertelemek zorunda kaldı.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmesi beklenen karar duruşması Bahreyn genelinde devam eden Ayetullah Kasım’ı destekleme gösterileri üzerine 7 Mayıs’a ertelendi.

Krallık rejiminin de protesto edildiği gösterilere katılımın çokluğu nedeniyle ‘olağanüstü hal’ ilan edildiği belirtildi.

Bahreyn uleması dünkü açıklamasında Ayetullah Kasım’ı himaye etmenin dini bir vecibe olduğunu belirtmiş yediden yetmişe tüm halkı gösterilere devam etmeye çağırmıştı.

Ulemanın çağrısı üzerine ülke genelindeki gösterilere katılım artmış, binlerce kişi Ayetullah Kasım’ın Diraz’daki evini koruma altına almıştı.

Bahreyn’in önde gelen kanaat önderi ve merceiyet makamında olan Ayetullah Kasım, Bahreyn devrim hareketinin manevi lideri olarak da kabul ediliyor.

Bahreyn yönetimince 20 Haziran 2016’da vatandaşlıktan çıkarılan Ayetullah Kasım, ‘milli güvenliğe tehdit oluşturmak’ ve ‘düşman ülkelerle işbirliği yapmak’ ithamıyla yargılanıyor.

BM ve uluslar arası insan hakları savunucusu kurum ve kuruluşlar Ayetullah Kasım hakkındaki kararın bir an önce düzeltilmesi çağrısında bulunmuşlardı.

İran, Irak ve Lübnan uleması da Ayetullah Kasım’ın yargılanmasını kınamış, bir yanlış yapmaması konusunda Bahreyn yönetimini uyarmışlardı.

Fars Körfezi’ndeki 1 milyon 400 bin nüfuslu bir ada ülkesi olan Bahreyn 14 Şubat 2011’den beri özgürlük, adalet, eşitlik, siyasi ve sosyal haklar talebiyle hemen her gün yapılan gösterilere sahne oluyor.

Kral Hamad bin İsa el Halife ve ailesi tarafından yönetilen Bahreyn’de gösterileri bastırmak için Suudi Arabistan ve BAE’den paralı güvenlik gücü getirilmişti.

İnsan hakları ihlalleri nedeniyle sık sık BM ve insan hakları savunucuları tarafından kınanan Bahreyn’de 4 bin siyasi tutuklu bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 63 = 66