Ayetullah Kasım’ın yargılanması

Bahreyn Ağır Ceza Mahkemesi’nin,  İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Ayetullah İsa Kasım hakkındaki hapis ve  mal varlığına el koyma cezasına tepkiler sürüyor.

0
43

MANAMA (AYNA) – 21.05.2017- Bahreyn ve İslam dünyasının önde gelen âlimlerinden Ayetullah İsa Kasım’a ceza verilmesine tepkiler devam ediyor.

Bahreyn Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına tepki olarak ülke genelinde yapılan gösterilerde El Halife rejimi aleyhinde sloganlar atıldı.

Ayetullah İsa Kasım’a desteklerini yineleyen göstericiler, yasadışı olarak belirttikleri kararın bir geçerliliğinin olmadığını ifade ettiler.

Bahreyn uleması da karar dolayısıyla yayınladığı bildiride bugünü ‘Öfke günü’ olarak adlandırdı, El Halife rejimi için ‘zalim ve fasit’ ifadesini kullandı.

Ayetullah Kasım’ın makamına ve şahsına yönelik saygısızlığın kabul edilemeyeceğinin belirtildiği bildiride halktan gösterilerine devam etmeleri istendi.

Bildiride Monarşi rejiminin uygulama ve kararları ağır bir dille eleştirildi, zulüm düzeninin eninde sonunda yıkılacağı vurgulandı.

Bahreyn Ağır Ceza Mahkemesi halkın ve ulemanın tepkileri üzerine 4 kez ertelemek zorunda kaldığı karar duruşmasında Ayetullah Kasım hakkında 1 yıl hapis cezası verdi.

Hapis cezasını 3 yıl sonrasına erteleyen mahkeme, ayrıca Kasım’ın mal varlığına el konulmasına hükmetti.

“Rejim çağrılara kulak tıkadı”

Bahreyn dışında da başta İran, Irak, Lübnan olmak üzere birçok ülkedeki Ehl-i Beyt âlimleri Manama yönetimine çağrıda bulunmuş, Ayetullah Kasım hakkındaki davanın düşürülmesi istenmişti.

BM ve uluslararası insan hakları savunucusu kurum ve kuruluşlar Ayetullah Kasım hakkındaki kararın bir an önce düzeltilmesi çağrısında bulunmuşlardı.

Bahreyn yönetimi, Ayetullah Kasım’ı 20 Haziran 2016’da vatandaşlıktan çıkarma kararı almıştı.

Ayetullah Kasım ‘milli güvenliğe tehdit oluşturmak’ ve ‘düşman ülkelerle işbirliği yapmak’ ithamıyla yargılanıyordu.

Fars Körfezi’ndeki 1 milyon 400 bin nüfuslu bir ada ülkesi olan Bahreyn 14 Şubat 2011’den beri özgürlük, adalet, eşitlik, siyasi ve sosyal haklar talebiyle hemen her gün yapılan gösterilere sahne oluyor.

Kral Hamad bin İsa el Halife ve ailesi tarafından yönetilen Bahreyn’de gösterileri bastırmak için Suudi Arabistan ve BAE’den paralı güvenlik gücü getirilmişti.

Ayetullah Kasım hakkındaki mahkeme kararının ülke genelinde protestoları tetiklemesi beklenirken, uluslararası camiadan kınama mesajları da gelmeye devam ediyor.

(IR-MNA-PT-KG)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

35 − 32 =