Avrupa’da Vahabi-Selefi tehdidi

0
60

BRÜKSEL (AYNA) – 11.02.2017- Suudi Arabistan’ın Vahabi-Selefi ideolojisini Belçika’da da yaydığı bildirildi.

Belçika Tehdit Analizi Koordinasyon Birimi (OCAM) , Suudi Arabistan’ın vahabi-selefi ideolojisini televizyon kanalları, sosyal medya ve camiler aracılığıyla ülke genelinde yaymaya çalıştığını açıkladı.

Açıklamada, Belçika’nın radikal dinci terör tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtilerek, radikalizmi anlatan yazılı ve görsel ürünlerin hemen her yerde görüldüğü bilgisine yer verildi.

De Standaard gazetesinin de yer verdiği haberde “Sayıları gittikçe artan cami ve merkezler vahabiliğin kontrolünde” ifadesi kullanıldı.

Suudi Arabistan’ın devlet politikası haline getirerek yaymaya çalıştığı ‘vahabiliğin-selefiliğin’ aynı zamanda tekfirci terör örgütü IŞİD’ie de ideolojik kaynak teşkil ettiğine dikkat çekildi.

OCAM’ın raporunda vahabilik için ‘tek boyutlu İslam’ ifadesi kullanılırken vahabiliğin hem İslam ülkeleri hem de Avrupa’da Müslümanların yaşadıkları ülkeler için tehdit olduğu uyarısında bulunuldu.

Kafkasya’dan Balkanlar’a, Uzak Doğu’dan Afrika’ya kadar onlarca ülkede Müslümanların kazanımları Suudi Arabistan’ın vahabiliği buralarda yayma girişimleri sonucu ya akamete uğramış ya da kaybedilmiş durumda.

Dünya genelinde özellikle de Batı dünyasında ‘İslam karşıtı’ bir kamuoyu oluşturulmasında siyonizm ve vahabi ideolojisinin rolü olduğu biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + = 10