Avrupa Birliği ABD’ye karşı misilleme faaliyeti başlattı

0
18

Avrupa Birliği Komisyonu Cuma akşamı Amerika’nın bazı ürünlerine yeni tarifeler uygulanması çağrısında bulundu.

Sendikanın 288 üyesinin ticaret politikalarını koordine eden Avrupa Komisyonu, ABD’nin sendikaları yeni tarifelerden muaf tutmaması durumunda,%  25’lik tarifenin Amerika Birleşik Devletlerinden 3.45 milyar dolar değerinde bir dizi ithal ürüne uygulanacağını söyledi.
Avrupa Birliği tarafından hedeflenen 10 sayfalık ürün listesi, meyve suyu, kozmetik, makine ve endüstride kullanılan bazı metaller bulunuyor.

ABD’nin Başkan Donald Trump, uluslararası uyarılara rağmen 8 Mart Perşembe günü, alüminyum ve çelik ithalat vergisini artırmak için icra kararını imzaladı. Kararnameye göre, ABD’ye yapılan çelik ithalatında%25, alüminyum ithalatında ise% 10’luk bir gümrük vergisi uygulanacak.
ABD’nin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasında (NAFTA) ortak olduğu iki ülke Kanada ve Meksika, tarifelerden muaf tutulmaktadır.

Avrupa Birliği, Çin, Kanada ve Brezilya Çelik ve alüminyum ana ihracatçıları, ABD’nin ithalat tarifelerindeki herhangi bir artışı ülkenin ihracat ettiği ürünlere tarifeler uygulayarak telafi edeceklerini açıkladılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 9 Mart’ta Trump ile yaptığı telefon konuşmasında, çelik ve alüminyum ithalat fiyatlarındaki artışın tüm tarafların kaybedeceği bir “ticari savaşın ortaya çıkacağını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 4 =