Amerika’nın DAEŞ’e yardım etme şekli

0
39

Bazı haber kaynakları Çarşamba günü yayınladığı bildiride ABD liderliğindeki koalisyonun, Suriye Haseki Bölgesi’ndeki DAEŞ teröristlerinin üyelerini naklettiğini söyledi.

Rus basını Çarşamba günü yayınladığı belgelerde, ABD liderliğindeki koalisyon helikopterlerinin,Suriye’nin Haseki bölgesinde bulunan DAEŞ unsurlarını tahliye ettiğini gösteriyor.

YouTube ve Facebook’da yayınlanan filmler, ABD’li koalisyon helikopterleri tarafından DAEŞ teröristlerinin nakledilmesi süreci ortaya koyuyor.

Bu arada, Al-Haseki bölgesinde bir kaynak Sputnik’e adının açıklanmaması koşuluyla, yerel halkın Kürtlerin egemenliğinde bir bölgedekicezaevinde Amerikan helikopterlerinin sık sık kalkışına tanık olduğunu söyledi.

Helikopterlerin bazı DAEŞ üyelerini yönlendirdiğini söyledi. Bazı haberlerde ayrıca Amerikalıların bu hapishaneye mühimmat aktardığı da belirtildi.

Daha önce Irak medyası, ABD koalisyon helikopterlerinin,DAEŞ unsurlarını Al-Haseki’deki bir hapishaneden Suriye’nin doğusundaki Ebu Hacar köyüne naklettiklerini bildirdi.

Irak basınında çıkan haberlerde, çoğunluğunun yabancı ülkelerin vatandaşı oolduğu 100 terörist DAEŞ’in Suriye’nin Deyrizor bölgesinden buradaki cezaevlerine getirildiği iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, birkaç ay önce ABD koalisyonunun radikal militanların El-Haseki yakınlarındaki üssünde eğitim verdiği için eleştirdi. Moskova, Washington’un bu grupları kendi gruplarının yanında “Yeni Suriye Ordusu” olarak kullanmayı planladığını söyledi. Çeşitli kaynaklar, “yeni Suriye ordusunun” üyelerinin eski DAEŞ ve El-Nusra Cephesi teröristleri olduğunu söyledi.

Koalisyon sözcüsü bu belgeleri reddetti ve bunları “saçmalık” olarak niteledi.
Görgü tanıklarından aktardığı bilgilerde, ABD uçakları, Ekim-2017’de Al-Maiden şehrinde Suriye Ordusu bölgeye gelmeden önce Daeş komutanını oradan çıkardığını söyledi.

Birkaç ay önce, İran Silahlı Kuvvetleri Genel Sekreteri Muhammed Hüseyin Bakiri, ABD’nin DAEŞ teröristlerini Afganistan’a nakletmek için harekete geçtiklerini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 59 = 63