Amerika-Suriye; Kanunsuz saldırı; Gerçekleşmemiş hedefler

0
34

ABD başkanı Trump attığı yeni bir Tweetinde Suriye’de görevin başarıyla tamamlandığını iddia etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’ye yönelik saldırının ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaştı, “Harekat başarıyla gerçekleştirildi. Fransa ve İngiltere’ye başarılı silahlı kuvvetleri ve aklıselim duruşları nedeniyle teşekkür ediyorum. Daha iyi bir sonuç alınamazdı. Görev başarıyla tamamlandı. Silahlı kuvvetlerimizle gurur duyuyorum” diye yazdı.

Aslında Trump’tan önce de ABD’nin eski cumhurbaşkanlarından oğul Bush, Irak’a saldırı sonrası Amerikan donanmasına ait bir savaş gemisi üzerinde askerlere hitaben yaptığı bir konuşmada görevin tamamlandığını bildirmişti.

Trump da şimdi Suriye’ye saldırı sonrası aynı iddiayı ortaya atmakta ve görevin başarıyla tamamlandığını iddia ediyor.

ABD’nin Trump dönemi Suriye saldırısı ile Bush dönemi Irak saldırısı elbette sadece bu iki liderin açıklamalarında benzerlik taşımıyor, çünkü bu saldırıların her ikisi de aynı strateji, aynı siyaset ve aynı bahanelerle düzenlenmiştir. 2003 yılında Amerika’nın dönem yetkilileri Irak Baas rejiminin BM Güvenlik Konseyi kararnamelerini ihlal ederek kimyasal silahlar elde ettiğini iddia etmiş ve bunu gerekçe göstererek BM Güvenlik konseyinin iznini almaya gerek duymadan Irak’a askeri saldırı düzenleyerek bu ülkeyi işgal etmişti. Ancak Irak’ın işgali ve Saddam rejiminin devrilmesinden sonra bu ülkede kimyasal silahlardan en ufak bir eser elde edilememiş, hatta Saddam’ın bu konuda her hangi bir plan ve programının bulunmadığı anlaşılmış ve Amerika’nın yalanı ortaya çıkmıştı.

Batı Asya bölgesini kana bulayan bu olaydan 15 yıl sonra şimdi de Amerika’nın bir diğer cumhuriyetçi başkanı Suriye yönetiminin sivillere karşı kimyasal silahlardan yararlandığını iddia etmekte. Bu kez de sadece basında ve bir kaç televizyon ekranında yer alan bir kaç rejim Amerika ve müttefiklerinin elinde bir kanıt ve bahane olarak kullanılarak, bağımsız bir devlet BM Güvenlik Konseyinin izni olmaksızın askeri saldırıya maruz kalmıştır. Elbette bu kez Amerika, Irak işgalinden gerekli dersi çıkarmış olacak ki Suriye’ye bizzat direkt olarak askeri güç göndermekten kaçınmış ve sadece hava ve füze saldırıları ile yetinmeye çalışmıştır. Ama bununla birlikte bir kez daha gösterdiler ki başka ülkelere yönelik saldırıda her hangi bir uluslararası yasal izin almaya hiç gerekleri yoktur ve diledikleri zaman başka ülkeleri kendi saldırılarına hedef edebilirler.

2003 yılında Irak’a saldırı döneminde ABD yönetimi bu ülke kongresinden bir onay belgesi çıkartarak bu belgeyi kendi saldırısına bir gerekçe olarak göstermeye çalışmıştı. Ancak Amerika’nın 2017 ve 2018 yıllarında Suriye’ye yönelik iki füze saldırısında Trump, Amerikan kongresinin hatta görüşünü almaya bir gerek duymadı. Bu ise ABD’nin mevcut ve daha sonraki başkanları için bir bahane teşkil ederek, sürekli başka ülkelere askeri saldırılar düzenlemeleri yönünde bir kötü emsal özelliği taşıyacaktır.

Virginia eyaletinden Demokrat Partili Senatör Tim Kaine, başkanların askeri harekat kararı almadan önce Kongre’nin onayına başvurması gerektiğini belirtti ve “Trump’ın Kongre’nin olurunu almadan hava saldırısı düzenleme kararı alması yasadışıdır. Daha geniş kapsamlı bir stratejiden yoksun olan bu hamle aynı zamanda sorumsuzca alınmış bir kararın yansımasıdır. Bugün Suriye ve yarın başka bir ülkeye yönelik olabilir” dedi.

Her halükarda ABD başkanı Suriye’de görevin tamamlandığını iddia etmekte. Fakat onlarca modern füzenin Suriye’de hem de stratejik olmayan bölgelere fırlatılması bu ülkede savaş sürecini değiştiremeyeceği gibi, hatta Amerika ve müttefiklerinin Suriye’deki çıkarlarını da garanti edemeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 25 = 34