Afrin’de ilk Türk askeri öldürüldü

0
144
Suriye’nin kuzeyi Afrin’deki Türk askeri operasyonu, “Zeytin dalı” adı altında üçüncü günü geride bırakarak tanklar ve toplarla Kürt militanları hedef almaya devam ediyorlar.
Türk silahlı kuvvetleri bildiri yayınladı, Kilis eyaletindeki Gül baba köyünde zeytin dalı operasyonu sırasında bir Türk askeri öldürüldü.
Haber Türk gazetesi, Türk birlikleri, Suriyeli muhalif kuvvetleri ile birlikte, ikinci günün sonunda uzunluğu 130 kilometrelik ve genişliği 7.5 kilometrelik bir alana ulaşmayı başardılar. Dördüncü gün neler bekleniyor.
Operasyon sırasında 6400 Türk askeri Suriye topraklarındaki 70 köye girdiler ve Kürt militanları dışarı attılar. Türk silahlı kuvvetleri operasyonu Afrin’in doğusundaki Azaz şehrine ve Halep eyaletine kadar genişlettiler .
İbrahim Kalın,Türkiye Cumhurbaşkanlık sözcüsü, Pazartesi akşamı Twitter hesabında AB Dış politika sorumlusu Fedrike Mogerini’nin operasyon için duyduğu endişeleri eleştirerek ,” ikiyüzlü ve çift standartlı “bir davranış olarak belirtti.
Anadolu haber ajansı ayrıca, Kürt güçlerinin YPG’nin yakaladıkları DAEŞ üyelerini Türk askerleriyle savaşmak şartıyla serbest bıraktığını iddia etti
Fransa Dışişleri bakanı Türk askeri operasyon karşı BM den Suriye konusunda acil toplantı yapılması talebınde bulundu.
Muhalefete Bağlı Suriye İnsan Hakları KorumaÖrgütü, Türkiye’nin askeri operasyonu sırasında 6 çocuk da dahil olmak üzere 21 sivil öldürülmüştür diyor .
Kuzey Suriye’de birkaç ay önce Kürt militanlarına karşı yeni bir askeri operasyon başlatmakla tehdit eden Türk hükümeti, Amerika’nın Suriye’de 30 bin kişilik bir Kürt ordusu kurma kararını açıkladıktan sonra operasyonun başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 4