ABD ve Çin’in nüfuz savaşı

ABD’nin Güney Kore’ye hava savunma sistemleri yerleştirmesini tehdit olarak gören Çin, gerekli adımların atılacağını açıkladı.

0
576

PEKİN (AYNA) – 07.03.2017- Çin, ABD’nin Güney Kore’ye hava savunma sistemleri yerleştirmesine karşı olduğunu bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD’nin Güney Kore’ye gelişmiş hava savunma sistemleri kurmaktan vazgeçmesini istedi.

ABD’nin yanlış yolda çok ileri gitmemesi gerektiğini kaydeden Shuang, “Güvenliğimizi sağlamaya yönelik gerekli adımları atacağız.” dedi.

ABD ise konuya ilişkin açıklamasında hava savunma sistemlerinin Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı bir savunma işlevi göreceğini, Çin için bir tehdit olmadığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Bu sistemlerin tehdit olmadığı ve olmayacağı konusunda Çin ile açık bir şekilde konuştuk.” dedi.

Toner, Yüksek İrtifa Alanı Savunma Sistemleri’nin (THAAD) bölgedeki diğer güçler için de tehdit olmadığının kaydetti.

Bölgede Çin’in Kuzey Kore ve ABD’nin de Güney Kore ile stratejik ortaklığı ve müttefik düzeyinde ilişkileri bulunuyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi ve askeri gücü ABD ile en büyük ikinci ekonomi ve üçüncü askeri güç olan Çin arasında nüfuz mücadelesi devam ediyor.

ABD’nin askeri harcamaları yüzde 9,2 oranında artıracağını açıklamasının hemen ardından Çin de bu yönde karar almış ve savunma bütçesini yüzde 7 artırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

37 − = 30